Bach by Night in stagiunea “ClassiCameral”

28/01/2015 @ 20:00 - 21:30 UTC+2

40RON

Miercuri 28 ianuarie ora 20:00 la Teatrul Elisabeta va oferim un concert cu cea frumoasa muzica ce s-a scris vreodata.

Johann Sebastian Bach este parintele muzicii si al muzicienilor. Muzica sa a devenit modelul structural pentru toti compozitorii ce au venit dupa el. Imbogatind stilul baroc pana la perfectiune, J.S. Bach ne-a daruit, prin lucrarile sale, o muzica complexa, provocatoare prin dificultatea sa pentru interpreti, de o frumusete melodica rapitoare si de o adancime filozofica unica.

Cantatele lui Bach sunt foarte rar cantate in Romania. De aceea, Fundatia George Enescu, constienta de menirea sa si de numele ce-l poarta, isi ia onoranta sarcina de a reinvia aceasta uluitoare muzica si de a o oferi, aici la Teatrul Elisabeta, tuturor celor care isi doresc sa intre in contact cu geniul absolut al Muzicii, o serie de concerte. Ele vor debuta miercuri 28 ianurie 2015, la ora 20 cu un program sustinut de artisti consacrati de la Filarmonica George Enescu dar si de catre invitati speciali ai Fundatiei, muzicieni specializati in muzica baroca.

Spicuim din program:

Cantata BWV 82 – Aria Ich Habe Genug

Sonata pentru vioara si clavecin BWV 1017 – prima parte

Matthaus Passion – aria Erbarme dich

Bist du bei mir BWV 508

Cantata BWV 56 – Aria Ich will de Kreutzstab gerne tragen si aria Endlich wir mein Joch

Haricleea Marica – mezzo-soprana

Razvan Georgescu – bass

Mihail Ghiga – vioara

acompaniati de “Athenaeum Baroc Ensemble“

Durata spectacol: 1h 20’ (fara pauza)

Pret bilet: 30 lei/40 lei