CORNUL ROMANTIC

11/03/2015 @ 19:00 - 20:30 UTC+2

RON40

Miercuri 11 martie 2015 ora 19:00 la Teatrul Elisabeta vă invităm la

“CORNUL  ROMANTIC” în stagiunea ClassiCameral organizată de Fundația George Enescu avându-i ca protagoniști pe Ansamblul “HORNBLAST”

“HornBlast” este alcatuita din absolventi ai Universităţii de Nationale de Muzica Bucuresti, si cornisti ai altor institutii de profil din tara:  Alex Boeru, Alex Chiric, Cesar Florea, Mihai Adetu, Liviu Săvuță si Sorin Lupaşcu,. HornBlast si-a început activitatea în anul 2003 fiind singura formatie de acest gen din Romania.

Formatia se distinge prin multitudinea de genuri pe care le poate aborda si  varietatea de culori timbrale pe care le creeaza: clasic, jazz, pop-rock, muzica traditionala internationala, muzica de film, sunt cateva din genurile pe care componentii formatiei le pot aborda .

Componenta :

Alex Boeru – absolvent al UNMB, in prezent angajat al Filarmonicii Pitesti si al Teatrului National de Opereta si Musical, colaborator al European Royal Orchestra al Orchestrei Nationale Radio .

Alex Chiric – absolvent al UNMB , colaboreaza cu institutii precum, Orchestra Nationala Radio, Ateneul Roman, Orchestra Filarmonicii Sibiu, Orchestra Filarmonicii ” Ion Dumitrescu Valcea “, European Royal Orchestra, in prezent fiind angajat al Teatrului National De Opereta si Musical din Bucuresti si al Filarmonicii Pitesti .

Cesar Florea – absolvent al UNMB, in prezent Masterand anul 1 in cadrul aceleiasi facultati, colaborator al Orchestrei Filarmonice George Enescu, Filarmonicii Ploiesti, Filarmonicii Pitesti, Filarmonicii Sibiu, European Royal Orchestra si al Orchestrei Nationale Radio

Mihai Adetu – masterand al UNMB, in prezent angajat colaborator permanent al Orchestrei Operei Nationale, Bucuresti.

Liviu Săvuță – sef-partida corn al Filarmonicii “Paul Constantinescu” Ploiesti, profesor asociat al UNMB, Bucuresti, si al Facultatii de Muzica A Universitatii Transilvania, Brasov.

Sorin Lupaşcu – absolvent al UNMB, in prezent angajat al Filarmonicii “George Enescu”.

HORNBLAST_CLUBUL TARANULUI 760_o

PROGRAMUL CONCERTULUIcornul-romantic-afis

1. Le Rendez-vous la chasse-Gioachinno Rossini

2. W.A.Mozart-Figaro Fo(u)r Horns